Home Prawo

Organizuj się Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów (WSL) to niezależna organizacja pozarządowa powołana w celu obrony praw najemców lokali mieszkalnych. Do stowarzyszenia należą lokatorzy z praktycznie wszystkich typów budynków: prywatnych, komunalnych, zakładowych i spółdzielczych. WSL organizuje wsparcie dla lokatorów znajdujących się w trudnej sytuacji oraz działa na rzecz zmiany sytuacji mieszkaniowej w kraju.   Czytaj dalej..

 

Prawo
Windykatorzy należności - jak bronić praw lokatorów? PDF

Zdarza się, że kamienicznicy w dochodzeniu swoich należności posługują się firmami windykacyjnymi. Często agresywna windykacja – zarówno w wykonaniu kamienicznika jak i ludzi przez niego wynajętych – staje się elementem działań nękających lokatorów. Poniżej przedstawiamy opis stanu prawnego dotyczącego działań indykatorów oraz radzimy jak się bronić. Jeśli po lekturze tego tekstu stwierdzicie, że padliście ofiara nieprawidłowych działań ze strony windykatorów – skontaktujcie się z nami.

Więcej…
 
Lokal socjalny, lokal zamienny i pomieszczenie tymczasowe – podstawowe informacje prawne PDF

Wiele osób, przed którymi staje widmo eksmisji często nie umie odnaleźć w gąszczu przepisów informacji na temat przysługujących im praw z zakresu dostępu do lokali publicznych. Powszechnie wiadomo, że w Polsce nie wykonuje się eksmisji „na bruk”, a osobie eksmitowanej powinno się dostarczyć albo lokal socjalny, albo zamienny, a w niektórych sytuacjach eksmisja powinna się odbywać do pomieszczenia tymczasowego. Niestety, mało kto potrafi precyzyjnie wskazać komu i w jakiej sytuacji przysługują wyżej wymienione lokale. Ponieważ te trzy typy lokali są często mylone, postanowiliśmy opracować krótką informację jakie są pomiędzy nimi różnice: komu przysługują, kto powinien je zapewnić i jakie minimalne warunki powierzchniowe i techniczne powinny w nich panować.

 

 

Czekamy także na wszelkie informacje o praktyce postępowania sądów i organów władzy w sprawach o przydzielenie lokali w postępowaniu eksmisyjnym oraz Państwa komentarze w zakresie prawa mieszkaniowego.

Więcej…
 
Jak bronić się przed eksmisją z mieszkania? PDF

W ostatnim czasie dramatycznie rośnie liczba osób, których nie stać na płacenie kredytu mieszkaniowego i czynszu. Coraz częściej słychać o dokonywanych kolejnych eksmisjach. Ofiarami, jak zwykle, padają przede wszystkim najubożsi. Poniżej publikujemy prawne porady dotyczące eksmisji - jak jej uniknąć?

Więcej…
 
Prawo do lokalu socjalnego osoby eksmitowanej PDF

Wiadomości na temat uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego osoby eksmitowanej zostały pogrupowane w poniższe trzy działy. W takim ujęciu opis sytuacji prawnej takiej osoby sprowadza się do udzielania odpowiedzi na trzy pytania:
(1) kto może otrzymać lokal socjalny?
(2) jakie musi spełnić warunki, żeby otrzymać lokal socjalny?
(3) kiedy - na jakim etapie sprawy o eksmisję można otrzymać lokal socjalny?

Stan prawny: 12 maja 2006 r.

Więcej…
 


Polecamy

Lokatorzy

stat4u